Основна школа ОШ „Јован Шербановић“ једна je од најстаријих школа у општини Петровац Млави и данас слави 177 рођендан.

Ова школа, која броји 138 ученика, по много чему је препознатљива и јединствена.

Засигурно највећи успех и понос школе до сада је оснивање Научног клуба 2017. године. Ово је први клуб отворен у једној школи, као и први клуб који је сва потебна материјална средства прикупио сам, без финансијске помоћи Центра за промоцију науке, од којег је, заједно са Регионалним центром Смедерево добио идеју и подршку за отварање. Податак да је ово школа из руралне средине, толико успешна да би јој многе велике градске школе позавиделе, био је један од разлога за формирање идеје о отварању одељења Научног клуба Смедерево баш у Рановцу, али и захваљујући енергији некадашње директорке, која на жалост, више није са нама – госпођи Весни Шуберт.

Након пет година постојања, Научни клуб  и даље има кључну улогу у примени стеченог знања, откривању нових појава, примењи принципа сарадње, интердисциплинарности, критичности. Кроз редовне програмске активности реализовани су мини пројекти: Е природњаци –  квиз о природним наукама који је укључио ученике других школа, Шта знаш о енергетици, Стазама Драгутина Томашевића…

У оквиру јавног позива Центра за промоцију науке, реализоване су радионице пројекта ,,У Земљином комшилуку“. Ученици, и сви заинтересовани, имали су могућност да помоћу телескопа упознају тајне ноћног неба, као и да посете опсерваторијум у Београду. Од стране Центра за промоцију науке школски програм за Ноћ истраживача је добро оцењен а сама Ноћ истраживача имала је више од 500 посетилаца различитог узраста. Захваљујући сарадњи са КПЦ-ом, библиотеком, музејом, ОШ Јован Шербановић из Крепољина, ОШ Бата Булић, СШ Младост, ОШ Жарко Зрењанин и ОШ Ђура Јакшић посетиоци су науку доживели на интерактиван начин кроз радионице Лепота Асиметрије, наука у 4 димензије, Лепљивко Свемирко, Калеидоскоп, Да ли ме очи варају, Природа као вајар. Захваљујући сарадњи са ЦПН-ом 50 ученика ОШ „Јован Шербановић“ је бесплатно путовало на манифестацију Мај месец математике.

За рад и труд који је уложен на пољу промоције науке у ректорату Београдског универзитета школи је уручено признање.

Још један од разлога за понос и хвалу је пет година постојања Еко-школе„Зелена нит” -прве сеоске еко-школе. Подручно одељење у селу Кладурову је од 05.05.2017. укључено у међународни програм Еко-школе, а након испуњења еко-школских корака према међународном програму, 2018. године стекли су статус Еко школе. Еко- школа носи назив „Зелена нит”. Лого Еко-школе урадили су ученици на часовима слободних активности а „Еко кодекс” сачињен је са ученицима на часу одељенске заједнице. Еко школа има добру сарадњу са локалном заједницом, матичном школом и другим подручним одељењем. Захваљујући Еко-школи, интерактивна изложба Караван за климу – Климатске промене и биодиверзитет, посетила је Народну библиотеку „Ђура Јакшић“ у Петровцу на Млави.

Школа је наставила и са реализацијом пројекта ,,Обогаћен једносменски рад“ пружањем одговарајуће подршке у учењу и социјалном развоју ученика. У оквиру овог програма ученици су учествовали у активностима као што су програмирање, драмагогија, школица спорта, чајанка са психологом.  Посебно се у својим активностима истакла група Зелени репортери којој је као неформалној групи одобрен пројекат „Екологичарење” који се спроводи у оквиру пројекта „Зелени инкубатор”, који реализују Млади истраживачи Србије, Београдска отворена школа и Инжењери заштите животне средине, уз финансијску подршку Европске уније. Зелени репортери су и део међународног пројекта Melanogaster – Catch the fly у коме наша школа учествује као прва и тренутно једина из Србије. Тим поводом нашу школу посетила је екипа биолога са Института за биолошка истраживања. Ученицима је овом приликом одржано предавање и обука о методама сакупљања и детерминације винских мушица које су веома значајне у генетским истраживањима. Ученици су са својим наставником биологије сакупљали биолошки материјал из воћњака у Рановцу и околини и прикупљени материјал послали у Шпанију ради даљих научних истраживања на популацији мушица које су нађене у нашем крају.

Школа је успешно реализовала два пројекта финансирана од Министарства просвете науке и технолошког развоја – одржавање кровног покривача у вредности од 8 милиона динара и рачунарски кабинет са 20 рачунара, 11 лаптопова и 7 пројектора. Такође, у току су и радови на замени спортског пода у фискултурној сали, који се финансирају од стране  Румунcке агенције за међународну сарадњу и износе 1.150.000 динара.

Осноцној школи „Јован Шербановић“ њеним ученицима, наставницима, професорима и целокупном особљу желимо још много успеха, иновација и пројеката у даљем раду.

Срећан дан школе!